Paralelkenarı Hesaplama - 2
Paralelkenarı Hesaplama - 2 yanı ve açısı

1. yanların uzunluğu ve acısını çizmek için.

• Yeni Boyut'a tıklayınız (ve 2 saniye bekleyiniz).  

   

UYARI: Her zaman kulanabileceginiz, istenmeyen son işlemi silmek için bu simgeye  tıklayınız (sağ üst köşede bulunuyor) .

2.  Paralelkenar oluşturun, eğer önceki denemelerdey'ki gibi boyutu'nu buradada aynısını oluşturu.

3.Boyutlarını'zı seçiniz.

• Taban çizgisinin üzerinde farenin sağ kanadıyla tıklayın, sonrada  Properties' e tıklayın açılan pencereden "Show Label" seçiniz ve sonrada    tıklayınız hemen ismin yanındaki Value seçiniz. sonra Enter'e tıklatınız. Büyük ihtimale Tabanın boyutlarını göstermesi gerekir.

• Bir yan çizginin üzerine farenin sağ kanadıyla tıklayın, sonrada  Properties' e  tıklayın açılan pencereden "Show Label" seçiniz ve sonrada    tıklayınız hemen ismin yanındaki Value seçiniz. Sonrada Enter'e tıklatınız. Büyük ihtimale Tabanın'ın uzunluğunu göstermesi gerekir.

• Açının üzerine farenin sağ kanadıyla tıklayın, sonrada Properties' e, sonra tıklayın hemen ismin yanındaki Value seçiniz. Tıkla ve çek ta ki büyğklüğü 60'tan yukarı çıkana kadar. Sonrada Enter'e tıklayınız. Büyük ihtimale şimdi açıyı göstermesi gerekir.

4. Çizdiğiniz dikörtgenin çevresini topla,  ve sonucun kontrol etmeniz için   çevre göster'e tıklayınız.

   

Farketiniz'mi paralelkenarı'n yüksekliğini bilmediğimiz için alanını hesaplayamayız!

5. Dikdörtgenin yüksekliğini çiziniz.
A ve B'den geçen taban çizgisi çiziyorsunuz, sonra da F dikeyden geçen çizgiyi çiziyorsunuz, F noktasından geçen çizgi AB çizgisine dik açı oluşturur. İki çizginin kesiştiği noktayı buluyorsunuz . Ve sonrada  F'den  G'ye doğru çizgi çiziyorsunuz .

• Tıkla "2 naoktayı bağlayan doğru" simgesine.  A ile B noktasına tılayınız.

• Tıkla  " İki çizgi birbirine dik açı oluşturu" simgesine, önce E noktasına tıklayınız sonra'da  AB çizgisine.

• Tıkla "iki çizginin ortak kesişme noktası " simgesine, önce İki çizgi birbirine dik açı noktasaına tıklayınız sonra AB çizgisine tıklayınız. G noktası çizilmiş olacak!

• Tıkla "İki noktanın arasındaki mesafe" simgesine,  E ile F noktasına tıklayınız.

6. Temizle.

7.GeoGebra'yı kulanarak yüksekliğini bulun .
 GeoGebra kulanılır yüksekliğini hesaplamak için.

• Farenin sağ kanadıyla yüksekliğine  tıklayın, o EF parçasıdır, sonrada  Properties' e tıklayın açılan pencereden "Show Label" seçiniz ve sonrada    tıklayınız hemen ismin yanındaki Value seçiniz. Sonrada Enter'e tıklatınız. Büyük ihtimale yüksekliğini görebilirsiniz!

   

9.Dikdörtgeninizi istedigin şekile sokabilirsiniz.

• Dikdörtgenin şekilini değiştirmek için, mavi olan noktalara tıklayıp çekebilirsiniz  ( A paralelkenar noktasın'ın yerini değiştiri, B dikdörtgenin derecesini değiştirmek için). Dikkat edin paralelkenar'ı ancak bütünleştirdikten sonra hiçbir zaman değiştiremezsiniz, iki yanının uzunluğu ve açısını'da  değişmez. .

•  Yenşden başlamanız için     tıklayın

                    
Sorry, the GeoGebra Applet could not be started. Please make sure that Java 1.4.2 (or later) is installed and activated. (click here to install Java now)

      LFS , Created with GeoGebra