Üçgen oluştur - YAY #2
Üçgenin Yanı-Açısı-Yanı

Üçgen  tamamendir eğer 2 "yanını " ve arasındaki açıyı kesin biliyorsak. Kayırakta verik 2 "yanın'ın " uzunluğu ve açısı. Hadi üçgeni oluşturalım!

Birinci - Amaçınızı görmeniz için  Hedef düğmesine tıklayın(biraz bekleyin, bazen bir kaç saniye gerekiyiyor).  Reset'e tıklamadan önce üçgenin A ya da B noktasına tıklayın. Uyarı üçgen her zaman eşleçik üçgen ancak onun  yanları ve açısı değişmez (Kaydırak katmak yasak-  çünkü o yanarını ve açısını değiştirir) . Şimdi Reset'e tıkla yeniden başlaman içint.

            

Başlangıç: üçgen oluştur yanarının uzunluğu "a" ve "b" ve açısı "α".

-Segment-Length 'İki nokta arasındaki mesafe' alet simgesini  seçin. Tıkla bir defa dibinden çizmek için ve  A noktas'nı almak için sonra "a" yanın'ın uzunluğunu yaz (kota etmek yasak) hareket etirmek için. Şimdi AB yanı var.

-Angle-Size "Açının verilen derecesini yaz" alet Simgesini seçin. Tıkla B noktasına sonra A noktasına. Sil yazık olanı ve seçin α sağa düşürmek-menü. Açıyı işaretle sonra C noktası görünecek.

-Line-2pt "2 naoktayı bağlayan doğru" alet simgesini seçin. Tıkla A noktasına sonra C noktasına. Şimdi elde etik α açıyı. Dikkat et C noktası değil bizim üçgenin noktası!

Nasıl bulalım bizim üçgenin üçüncü D noktasını? (1)  D noktası mecburen AC çizgisinde olmalı ve (2)  AD parçası'nın uzunluğu mecburen "b" dir. Daire çiziyoruz merkezi A ve yarıçab "b" ve bu dairede ararıyoruz kesişme noktasını ve AC. Budur iki nonta ne leğzım bize.

-Circle-radius "Dairein orta noktası ve radıüsü" alet simgesini seçin.Tıkla A ve yaz b yarıçap için.

-Intersection "iki çizgiını ortak kesışme noktası " alet Simgesini seçin ve tıkla  daireile AC çiginin'in ortak kesişma noktasına. Şimdi AD yanı var.

- Farenin sağ kanadıyla 'Show object'e tıklatın AC çizgisini deakti etmak için, Dayrete ve C nontasına'da.

-segment "İki noktanın arasındaki mesafe" alet simgesnini seçin ve tıkla A ile D sonra'da D ile B noktasına üçgeni tamamlamak için.

Şimdi, dikkatet pozisiyon ve BD yanını uzunluğu sabitir. Ayı açılarda angleABD ve angleADB sabitir. Yok fazla olasılık.

Son: Seçin hareket etime aletini. Tıklayın yanların ve açıların kaydıraklara ve çekin . Herzaman özel üçgen oluşturulacak.

-Şimdi tıklayın SKO: Siz Kendiniz oluşturun kendin oluştur düğmesi!.

           
              
Sorry, the GeoGebra Applet could not be started. Please make sure that Java 1.4.2 (or later) is installed and activated. (click here to install Java now)

     Authors: LFS-RF, Created with GeoGebra